Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Analgetikum
- je jakákoli látka z rozmanité skupiny léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie. Pojmenování je odvozeno z řečtiny a znamená bezbolestnost. Analgetika účinkují rozdílnými způsoby na periferní a centrální nervový systém.

Anestézie - volně přeloženo z řečtiny znamená stav bez vnímání. Představuje umělé uspání pacienta (celková anestezie), nebo znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Estetický zákrok - je zákrok, který má vylepšit vzhled určité části těla (v tomto případě zubů), tak aby dotyčný jedinec působil hezky, příjemně a přijatelně pro sebe i ostatní.

Extrakce - znamená odstranění, případně získání nějaké části z celku. Má víc významů, dle kontextu. V tomto případě znamená odstranění (vytržení) zubu.

Gingivitida - je zánět dásní (odborně gingivitida), je to infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku, který se tvoří na zubech a dásních. Neléčená může být základem mnoha zdravotních obtíží a komplikací, mimo jiné dává základ i vzniku parodontózy.

Laser - volně přeloženo z angličtiny znamená zesilování světla stimulovanou emisí záření. Je to optický zdroj elektromagnetického záření tj. světla v širším smyslu. Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého paprsku, který umožňuje soustředit na malé ploše velké množství energie. Využívá se v moderní době v mnoha oborech, mimo jiné i v medicíně.

Lokální umrtvení - znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Parodontóza- je onemocnění dásní, které má vliv i na další ústrojí včetně kostí. Nejprve začíná krvácením z dásní, později se tvoří parodontální choboty, obnažují se zubní krčky, dásně ustupují, zuby mění své umístění (rozestup a výklon), viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů, často jinak zdravých. Onemocnění je většinou zánětlivého původu, a příčinou je zubní plak a zubní kámen.

Prevence - z latinského názvu přeloženo znamená předcházet. Jde o soustavu opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem aj. Má víc významů, dle kontextu.

Stomatolog - je zubní lékař, nesprávně někdy také dentista. Je to odborník zabývající se diagnostikováním, léčbou i prevencí zubních nemocí.


Diskuse (24 komentářů)

Kaitlyn, (10. 12. 2015 16:12) Reagovat
Now let's take this another step back for the minute.Does he have a very license; what will be thhe license number.Having the proper wire gauge is vital as well.Take a look at my site home inspection burlington nc: https://www.google.com/maps?cid=7957394233361411873
Etsuko, (11. 12. 2015 19:12) Reagovat
Now let's get busy writing great original articles.Strategic positioning of submissions are also important.You're writing (or needs to be writing) ALL THE TIME.My blog post financial planning: http://www.foxcarolina.com/story/30579130/seo-for-financial-advisors-announced-seo-services-for-wealth-management-experts
Philipp, (14. 03. 2016 18:24) Reagovat
Valuable information. Lucky me I discovered your web site unintentionally, and I'm stunned why this accident did not came about earlier!I bookmarked it.Also visit my weblog ... Relationship problems (wayback.archive.org: http://wayback.archive.org/web/http://exfactor-guide.com/)
Cathleen, (09. 09. 2016 06:35) Reagovat
Hi my loved one! I want to say that this post is amazing, great written and include almost all significant infos.I'd like to look extra posts like this.Also visit my blog :: mars: http://nikah.co.id/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů.cz
Kontakty