Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Analgetikum
- je jakákoli látka z rozmanité skupiny léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie. Pojmenování je odvozeno z řečtiny a znamená bezbolestnost. Analgetika účinkují rozdílnými způsoby na periferní a centrální nervový systém.

Anestézie - volně přeloženo z řečtiny znamená stav bez vnímání. Představuje umělé uspání pacienta (celková anestezie), nebo znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Estetický zákrok - je zákrok, který má vylepšit vzhled určité části těla (v tomto případě zubů), tak aby dotyčný jedinec působil hezky, příjemně a přijatelně pro sebe i ostatní.

Extrakce - znamená odstranění, případně získání nějaké části z celku. Má víc významů, dle kontextu. V tomto případě znamená odstranění (vytržení) zubu.

Gingivitida - je zánět dásní (odborně gingivitida), je to infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku, který se tvoří na zubech a dásních. Neléčená může být základem mnoha zdravotních obtíží a komplikací, mimo jiné dává základ i vzniku parodontózy.

Laser - volně přeloženo z angličtiny znamená zesilování světla stimulovanou emisí záření. Je to optický zdroj elektromagnetického záření tj. světla v širším smyslu. Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého paprsku, který umožňuje soustředit na malé ploše velké množství energie. Využívá se v moderní době v mnoha oborech, mimo jiné i v medicíně.

Lokální umrtvení - znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Parodontóza- je onemocnění dásní, které má vliv i na další ústrojí včetně kostí. Nejprve začíná krvácením z dásní, později se tvoří parodontální choboty, obnažují se zubní krčky, dásně ustupují, zuby mění své umístění (rozestup a výklon), viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů, často jinak zdravých. Onemocnění je většinou zánětlivého původu, a příčinou je zubní plak a zubní kámen.

Prevence - z latinského názvu přeloženo znamená předcházet. Jde o soustavu opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem aj. Má víc významů, dle kontextu.

Stomatolog - je zubní lékař, nesprávně někdy také dentista. Je to odborník zabývající se diagnostikováním, léčbou i prevencí zubních nemocí.


Diskuse (24 komentářů)

Kai, (08. 10. 2015 08:27) Reagovat
It really is still safer to use cellular radio instead of using VOIP phone services. There are a few things you really want to know when you make a choice and we will discuss these now.You can hook it up to a VCR or DVD recorder using AV cables and this will allow you to record footage but the camera will have to be wired in.My weblog ... Truro cctv installers: http://www.bookurlinks.info/story.php?title=newquay-burglar-alarms
Rueben, (04. 11. 2015 12:55) Reagovat
Hi to every single one, it's truly a pleasant for me to visit this website, it includes helpful Information.Also visit my webpage :: cavalieri leather bag: https://www.youtube.com/watch?v=GO3bEPwOmZU
Harrison, (09. 11. 2015 01:36) Reagovat
Благодарю за занимательное чтиво.Внял в себя энциклопедию истины.Как видно из текста, что продвинуться в этом деле "как два пальца"?Озадачен.my site: казино онлайн играть: http://cestariredutores.com.br/index.php/en/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=607156
Danielle, (16. 11. 2015 23:47) Reagovat
Liike anything else, blogging has evolved ovdr time.Video marketing is often a bit intimidating at first.Be as prepared because you should be to go on a big show.Feel free to surf to my web blog :: Rayford: http://marketing.rapidcrushreview.xyz/index.php/2015/09/21/top-10-unsolved-internet-mysteries/
Kit, (26. 11. 2015 09:12) Reagovat
My family members always say that I am killing my time here at web, however I know I am getting knowledge everyday by reading thes fastidious articles or reviews.Look at my web page :: bielizna damska: http://www.piszemy.edu.pl/category/bielizna/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů.cz
Kontakty