Úvod Slovník použitých pojmů

Slovník použitých pojmů

Slovník použitých cizích a odborných slov :


Analgetikum
- je jakákoli látka z rozmanité skupiny léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie. Pojmenování je odvozeno z řečtiny a znamená bezbolestnost. Analgetika účinkují rozdílnými způsoby na periferní a centrální nervový systém.

Anestézie - volně přeloženo z řečtiny znamená stav bez vnímání. Představuje umělé uspání pacienta (celková anestezie), nebo znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Estetický zákrok - je zákrok, který má vylepšit vzhled určité části těla (v tomto případě zubů), tak aby dotyčný jedinec působil hezky, příjemně a přijatelně pro sebe i ostatní.

Extrakce - znamená odstranění, případně získání nějaké části z celku. Má víc významů, dle kontextu. V tomto případě znamená odstranění (vytržení) zubu.

Gingivitida - je zánět dásní (odborně gingivitida), je to infekce vyvolaná bakteriemi zubního plaku, který se tvoří na zubech a dásních. Neléčená může být základem mnoha zdravotních obtíží a komplikací, mimo jiné dává základ i vzniku parodontózy.

Laser - volně přeloženo z angličtiny znamená zesilování světla stimulovanou emisí záření. Je to optický zdroj elektromagnetického záření tj. světla v širším smyslu. Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého paprsku, který umožňuje soustředit na malé ploše velké množství energie. Využívá se v moderní době v mnoha oborech, mimo jiné i v medicíně.

Lokální umrtvení - znecitlivění určité části jeho těla (lokální anestezie) za účelem usnadnění nebo umožnění průběhu bolestivého lékařského zákroku a poskytnuti lepší péče.

Parodontóza- je onemocnění dásní, které má vliv i na další ústrojí včetně kostí. Nejprve začíná krvácením z dásní, později se tvoří parodontální choboty, obnažují se zubní krčky, dásně ustupují, zuby mění své umístění (rozestup a výklon), viklají se, dásně někdy bolí a otékají. Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů, často jinak zdravých. Onemocnění je většinou zánětlivého původu, a příčinou je zubní plak a zubní kámen.

Prevence - z latinského názvu přeloženo znamená předcházet. Jde o soustavu opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemocem aj. Má víc významů, dle kontextu.

Stomatolog - je zubní lékař, nesprávně někdy také dentista. Je to odborník zabývající se diagnostikováním, léčbou i prevencí zubních nemocí.


Diskuse (24 komentářů)

Sheldon, (05. 08. 2014 04:59) Reagovat
Howdy! I realize this is somewhat off-topic however I needed to ask.Does running a well-established website like yours require a massive amount work?I am completely new to running a blog however I do write in my diary everyday. I'd like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring blog owners.Appreciate it!my web page: 9 try vimax for Free: http://www.podgate.com/ios/?ac=view&packageName=com.a6547213385042aa2dc4bbc6a.a65680544a
Moises, (09. 11. 2014 08:11) Reagovat
Hello, after reading this amazing paragraph i am as well happy to share my familiarity here with friends.Feel free to surf to my blog: Online Sex shop: http://www.Lolatoys.com/
Richard, (29. 11. 2014 20:54) Reagovat
I read this paragraph completely about the comparison of latest and earlier technologies, it's awesome article.Also visit my web-site; sexshop: http://Lolatoys.com/
Midgette, (11. 01. 2015 15:05) Reagovat
Beds with no solid wall behind them leave you sleeping in a vulnerable unsafe location without grounding to reality.Beds with no solid wall behind them leave you sleeping in a vulnerable unsafe location without grounding to reality. Transitioning from co sleeping pillow: http://comicstriparchive.com/forum/index.php?topic=178923.0 sleeping to crib Beds with no solid wall behind them leave you sleeping in a vulnerable unsafe location without grounding to reality.Beds with no solid wall behind them leave you sleeping in a vulnerable unsafe location without grounding to reality. Beds with no solid wall behind them leave you sleeping in a vulnerable unsafe location without grounding to reality.
Caffery, (11. 01. 2015 22:52) Reagovat
You get numerous other advantages also in case you get these sofas. That's as it was very tight through the top and also the front of my sofa, which measures only 82 inches. Take a glance online today and you are going to be capable to find a great variety of high quality futon Sleeper Sofa Nyc: http://www.newbelgium.com/LegalPurchasingAge.aspx?ReturnUrl=http%3A%2F%2Ftopsleepersofa.com/sectional-sleeper-sofa/ beds for sale.You need to ensure that the types, patterns and colours from the sofas blend properly with the color and patterns about the walls of the room. These sofa beds have quality foam or sprung mattresses folded away inside.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů.cz
Kontakty