Úvod Bolesti zubů

Bolesti zubů

Bolestí zubů trpí čas od času každý člověk. Je to jedna z nejobávanějších bolestí. Začíná nenápadně a bez včasného ošetření u zubního lékaře může mít nepříjemné následky. Důvodů bolesti zubů je víc, různá je i intenzita od citlivosti na podnět až po neutuchající a pulzující utrpení. Jelikož se zuby přímo podílí na zpracování potravy v ústech, je onemocnění zubů a jejich případná ztráta o to horší. 

 

Skladba zubu

Zuby jsou velmi tvrdé útvary lidského organismu. Skládají se z těchto tkání:

 • Skloviny. Zubní sklovina (email) je pevná vrstvička, která pokrývá povrch zubu a tak chrání zub od působení nežádoucích látek a mikroorganismů při zpracování potravy (kousáním a žvýkáním). Je složena převážně z minerálních látek (vápníku a fosfátu) a malého množství vody a bílkovin.
 • Zuboviny. Dvě třetiny zuboviny (dentin) tvoří minerály a jedna třetina bílkoviny a voda.Tato tkáň je souvislým obalem dřeňové dutiny a je považována také za pevnou část zubu.
 • Zubní dřeně. Dřeňová dutina je měkká část zubu, v níž jsou uloženy cévy a nervy.
 • Cementu. Cement je pevná tkáň, která zakrývá zubní kořen, tedy část, která je uložena v dásni, popřípadě je těsně nad dásní.

Příčiny bolesti zubů

Příčinou bolesti zubů je téměř vždy zubní kaz a jeho zánětlivá komplikace (gingivitida a parodentóza). Zubní kaz je jednou z nejčastějších civilizačních chorob. Protože je způsobena bakteriemi, jde o infekci zubu. O zubním kazu se hovoří pokud došlo nejen k porušení skloviny, ale i k napadení zuboviny. Bakterie konají své dílo zkázy. Pokud je sklovina z nějakého důvodu porušená mají volnou cestu k zubovině, kterou tak říkajíc rozežírají a způsobují zubní kaz. Kyselinotvorné potraviny (sladkosti, rafinovaný cukr, moučné výrobky, škroby) dávají nežádoucím bakteriím energii a tak celý proces urychlují. Zubní kaz (proniknutí bakterií dovnitř zubu) vzniká na základě několika faktorů:

 • Nedostatečná ústní hygiena. Absence čištění chrupu nebo jeho špatná a nedostačující technika je důvodem k vytváření plaku (povlaku na sklovině), který dává živnou půdu bakteriím. Ty svým dlouhodobým působením poruší zubní sklovinu a dochází k bolesti. Někdy je však příčinou nepříjemných pocitů uvízlý kousek potravy v mezizubních prostorách.
 • Špatná skladba jídelníčku. Jak už bylo uvedeno, některé potraviny, především cukry a škroby se přeměňují na kyseliny, které způsobují demineralizaci zubu, jeho poškození a kaz. Tyto potraviny ulpívají na zubech a záleží tedy i na tom, za jak dlouho jsou čištěním odstraněny. Zdravější je konzumace ovoce, zeleniny apod.
 • Dědičnost. Svou určitou roli ve vzniku zubního kazu může sehrát i dědičná dispozice. Víc škody však udělá zděděná a v rodině odkoukaná špatná zubní hygiena.
 • Porušená sklovina. Riziková místa jsou na styčných ploškách zubů, v místě rýhování těla zubu a na zubních krčcích. Tam jsou zuby nejvíc namáhány a často může dojít k porušení skloviny. Zub je v prvním stádiu citlivý na podnět, např. při jídle sladkých, studených či teplých pokrmů, platí to i pro konzumaci nápojů. Nepříjemně může působit i přechod ze zimy do tepla a naopak. V této fázi ještě nemusí jít o zubní kaz.
 • Úraz. Následkem úrazu může dojít k ulomení kousku zubu a k napadení zbylé části bakteriemi, které způsobí zubní kaz. Zub se může ulomit i skousnutím něčeho hodně tvrdého, například při jídle. Při tvrdém nárazu (při sportu, ve rvačce), mohou zuby bolet i bez zjevného vnějšího poškození.
 • Skřípání zubů (bruxismus). Někteří lidé ve spánku mimoděk cvakají nebo skřípají zubama o sebe. Je to nepříjemné a může to poškodit sklovinu. Další postup k zubnímu kazu je stejný jako u předchozích případů. Samotné skřípání způsobuje u namáhaných zubů a sevřené čelisti bolest.
 • Sliny. Tvorba a skladba slin má vliv na rozpouštění plaku v ústech. Přirozenou schopností slin za normální situace je rozpouštění nežádoucích zbytků potravy a tudíž i plaku, ve kterém se množí bakterie. Záleží však na správném složení slin, což může být opět ovlivněno potravou. Důležité je i množství slin, které omývají zuby. Proto se doporučuje žvýkání žvýkaček bez cukru po každém jídle. Ovlivňují nejen mechanické čištění zubů, ale i tvorbu slin.
 • Zubní kámen. Jde vlastně o ztvrdlý plak (zvápenatělá skořápka) na zubech, který se už nedá vyčistit normálním způsobem, tedy kartáčkem a pastou. Jeho působením na zub, může k zánětu dásní a množení bakterií. Zubní kámen se odstraňuje v zubních ordinacích. Sám o sobě nebolí, ale je nebezpečný. Na jeho vznik má vliv i kouření.

V ochraně před vznikem kazu, zánětu dásní, paradentózy a tedy bolesti zubů je důležitá prevence zubního kazu a pravidelná kontrola u stomatologa. 

Bolesti zubů v těhotenství

V těhotenství jsou bolesti zubů častější, je to způsobeno změnou hormonální činnosti a také přeskupením důležitých minerálů, vitamínů a látek k vývoji plodu. Těhotné ženy by měly zubní hygieně a odbornému ošetření zubů věnovat zvýšenou péči. Důležitá je skladba jídelníčku a případné užívání vhodných doplňků stravy.

 

Léčba a prevence bolesti zubů

Léčba zubů by měla probíhat vždy v odborné stomatologické ambulanci. Přestože se většina lidí bojí a snaží se ošetření u zubaře co nejvíce oddálit, užívání tabletek od bolesti a samoléčba nestačí. Včasným zákrokem lze předejít zhoršení stavu, úporným bolestem a případné ztrátě zubů.

Jak už bylo uvedeno prevence je velmi důležitá.  Je pozitivní, že v oblasti ústní hygieny a posilování odolnosti proti zubním nemocem je dostupná celá škála kosmetických i léčebných prostředků. Jsou to různé pasty, gely, ústní vody, čistící a bělící prášky, kartáčky (i speciální a mezizubní), dentální nitě. Z přírodních produktů tinktury, vitamíny (hlavně vitamín C), minerály (důležitý je fluor a vápník), různé doplňky stravy, které zvyšují obranyschopnost organismu, fluoridace apod.

 

Trhání zubů

Jedním z obávaných zubních zákroků je trhání zubů. Provádí se většinou při lokálním umrtvení (injekcí). V dnešní době existují zubní ordinace, které nabízí trhání (extrakci) pod celkovou anestézií (narkózou). Samotné trhání zubů s umrtvením většinou nebolí (pokud není na zubu a okolí silný zánět), může být však nepříjemné, zvláště v těžko dostupných místech. Při extrakci zubů moudrosti musí někdy dojít k naříznutí dásně, aby se zub uvolnil. Provádí se většinou v anestézii. Bolest po trhání zubů nastává, když přestane injekce účinkovat (asi 2 hodiny po zákroku). Doporučuje se užít nějaké analgetikum, případně i opakovaně. Mezi užíváním léků musí být několikahodinový rozestup. Rozbolavělou dáseň je dobré chladit, jíst tekutou a kašovitou stravu. Doporučuje se 24 hodin po extrakci nevyplachovat ústní dutinu. Na prevenci zánětlivé komplikace po trhání zubů se mohou užívat doplňky stravy.

 

Další informace o zdraví najdete na webechZánět středního ucha a Žaludeční vředy.

Bělení zubů

Bělení zubů je estetický zákrok. Nepomáhá proti bolesti, ale zvyšuje sebevědomí. Bělení zubů se provádí odborně (v ordinacích) nebo doma. Příčinou bývá zažloutlá, šedivá až nahnědlá barva zubů. Ta je způsobena skladbou potravy (káva, čaj, čokoláda, kolové nápoje apod.) a kouřením. Stářím barva zubu přirozeně tmavne. Ke změně barvy může dojít i onemocněním zubů či úrazem. Bělení zubů se provádí buď chemickou cestou (koncentrace peroxidu vodíku) a nebo laserem. U lékaře se setkáme s odbornější péčí a silnější koncentrací bělících gelů (15-30%). Aplikuje se ve speciálních nosičích, které chrání dásně před poškozením. Zákrok se provádí jen u zdravých či ošetřených zubů a dásní. Bělení zubů na profesionální úrovni bývá finančně nákladné. V domácím prostředí můžeme použít pouze slabší preparáty (10%), jsou však mnohem levnější a lehce dostupné. Na trhu jsou k dostání například White Pearl, Aloe Ment, WP Smile a jiné. Je vhodné se předem poradit s lékařem a dodržovat postup dle informačního letáku. Moderním způsobem bělení je použití laseru, dělá se na specializovaných pracovištích.

 

Závěrem

Bolesti zubů jsou velmi nepříjemné. Od tlaku,brnění, přerušované bolesti až k pulsujícímu a nepřetržitému utrpení. Signalizují onemocnění zubu, případně dásní. Nejlépe je dodržovat ústní hygienu a používat prostředky k odstranění plaku ulpívajícího na zubech a jeho okolí. Vyplatí se i pravidelná preventivní kontrola u stomatologa. Dá se tak předejít bolesti, nepříjemným zubním zákrokům a ztrátě zubů.


Diskuse (59 komentářů)

Kamila, (04. 07. 2014 12:02) Reagovat
[quote name="David2"]Ze zubů jsem už hodně zoufalý. Bolí mě prakticky neustále. K zubaři chodím každou chvíli, ale i když mě nějaký zub opraví, stejně mě dál bolí, ale nedokážu přesně říct jaký zub. Přijde mi, že mi žádný zubař nedokáže spolehlivě pomoci, a to už jsem ho několikrát změnil.[/quote]Manžel má také se zuby stejné potíže, pořád se u nás řeší jen zuby, zubař a bez většího efektu. Nevíme co s tím. Asi budeme muset časem našetřit na umělé, ale jsou to obrovské pálky. Kdyby to bylo alespoň levnější, nebylo by co řešit.
Ivana, (05. 08. 2014 05:30) Reagovat
Já mám pocit, že v poslední době se mi něco děje se zubama. Jsou citlivější a přijde mi, jakoby se mi odvápňovaly. čím to může být způsobeno, mléčných výrobků jím dostatek.
Karin, (02. 09. 2014 10:17) Reagovat
[quote name="Ivana"]Já mám pocit, že v poslední době se mi něco děje se zubama. Jsou citlivější a přijde mi, jakoby se mi odvápňovaly. čím to může být způsobeno, mléčných výrobků jím dostatek.[/quote]Možná potíže ve vstřebávání vápníku? Nebo jiná příčina - bělení zubů, piercing či jiné možnosti mechanického poškozování zubů. Nemůže to být i váš případ?
Karin, (03. 09. 2014 07:18) Reagovat
Juj já teď šíleně trpím na bolestivost zubů. Nikdy bych nevěřila, že těhotenství bude mít takový vliv na mé tělo. Naštěstí teď mám novou, skvělou zubní lékařku http://www.schwarzdent.cz/nase-sluzby/zachovna-stomatologie/, pomáhá mi jak může. Navíc mi našla 7 kazů z čehož jsem taky byla v šoku.
Petra, (01. 10. 2014 13:13) Reagovat
[quote name="Karin"]Juj já teď šíleně trpím na bolestivost zubů. Nikdy bych nevěřila, že těhotenství bude mít takový vliv na mé tělo. Naštěstí teď mám novou, skvělou zubní lékařku http://www.schwarzdent.cz/nase-sluzby/zachovna-stomatologie/, pomáhá mi jak může. Navíc mi našla 7 kazů z čehož jsem taky byla v šoku.[/quote]Těhotenství se v souvislosti se zuby a zubními kazy taky dost bojím. Obecně nemám moc dobré zuby, kazy mám také pořád, ale spíše je to u mě fakt kvalitou zubů, takže změnit lékaře by mi zřejmě nepomohlo.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bolest zubů.cz
Kontakty